fallback

Общините изпревариха държавата в състезанието по саниране

Изпълнението на националната програма напредва с бързи темпове, а загубите по проекта на МРРБ, финансиран с европейски пари, предстои да се калкулират

16:30 | 22.08.15 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Безплатното саниране по новата национална програма напредва с бързи темпове. Регионалното министерство се опитва да ускори и обновяването на блоковете по проекта, финансиран от старата оперативна програма „Регионално развитие“, макар и да е ясно, че страната ни ще изгуби пари заради забавянето на ремонтите. Каква точно ще е сумата обаче ще стане ясно вероятно през октомври, обясняват от ведомството за Investor.bg.

Националната програма стартира преди едва няколко месеца, а първият блок, обновен по нея, е вече готов. Сградата се намира в Благоевград и ремонтните дейности по нея стартираха през юни. Започват строителни дейности по още няколко жилищни сгради, които се очаква да са завършени до есента. Една от тях също е в Благоевград.

Същевременно за три години, откакто действа, по проекта за саниране с европейски пари са обновени само четири блока в София. Причината за забавянето – тежката бюрокрация и забавени обществени поръчки.

Държавата така и не се възползва от модела за саниране, който беше проверен в демонстрационния проект на ПРООН преди няколко години. По проекта бяха обновени 50 блока, като водеща роля там също имаха общините – както е заложено в националната програма, финансирана със заем през Българската банка за развитие (ББР).

Въпреки че местните администрации се оплакваха, че ще имат проблеми с капацитета да администрират проектите по националната програма, обновяването напредва значително. Повече от двайсет общини са обявили обществени поръчки за строително-монтажни дейности за над 40 сгради, за които са изготвени технически и енергийни обследвания. За други сгради в момента се правят обследванията, а за трета група се подготвят инвестиционни проекти.

От регистъра на ББР за подписаните договори за целево финансиране се вижда, че по повечето от жилищните блокове се осъществяват дейности, тъй като се усвояват пари.

Регистрираните сдружения на собствениците са над 2 250, показват данните на регионалното министерство. Договори с общините за участие в националната програма са сключили почти 1 500 от тях, като са подадени 1 481 искания за целево финансиране към ББР. Сключените договори с банката са малко над 1 300, сочат данните на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Числата за европейския проект обаче са много различни и далеч по-лоши. Към 19 август са издадени 37 разрешителни за строеж, като за строителни дейности са възложени общо 38 сгради, т.е. остава да се издаде само още едно разрешително за сградите, преминали нужните обследвания, с готови проекти и с избран изпълнител за строителните дейности, сочат данни, публикувани на сайта на регионалното министерство.

Сключени са обаче почти 300 споразумения със сдружения на собствениците, т.е. реално строителство започва за под 15 на сто от одобрените за саниране с европейски пари жилищни сгради. За 45 от блоковете още не са приключили процедурите за изработването на инвестиционни проекти. За 243 блока са сключени договори за изработка на инвестиционни проекти, като в процес на проектиране са 156 сгради, показват още данните. Едва след приключването на проектирането за тях ще се правят търгове за строително-монтажни дейности.

В процедура за изпълнител на строителните дейности са само 14 жилищни сгради. Регионалното министерство информира, че до 24 август ще пусне поръчка за избор на изпълнители на още 57 сгради в София и други градове от страната, а до средата на септември ще тръгнат търговете за още 86 блока. Ако сроковете се спазят и няма обжалвания, изпълнителите на ремонтите ще бъдат избрани до края на годината, когато изтича и крайният срок за усвояването на парите по проекта.

Собствениците на жилища в одобрените за саниране с европейски пари жилищни сгради, за които парите не са стигнали или за които строителните дейности са закъснели, ще получат средства по новия проект, който се финансира с пари от новата оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:57 | 13.09.22 г.
fallback